Пендаровски: Очекувам поубедлива победа во вториот круг! Силјановска: Политичката зима ќе заврши со сонце на крајот!

Нетпрес

05/05/2019

19:37

1.275

Големина на фонт

а а а

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори.

Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно. Јас искрено се надевам и верувам дека така и ќе заврши. На тој начин ние ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски и транспарентни избори, како што и прилега на земја која наскоро очекува да ги почне преговорите за членство во Европската Унија. Што се однесува до изборниот резултат, очекувам уште поубедлива победа во вториот круг, затоа што оние категории на луѓе кои останаа дома во првиот круг или оние кои гласаа за противкандидатот Река, кој ја заврши својата изборна трка во првиот круг, еден дел од нив очекувам дека ќе излезат на биралиштата и ќе гласаат, изјави Пендаровски за медиумите откaко гласаше на избирачко место во Автокоманда. 

Се надева дека најголемиот дел од тие гласачи ќе го препознаат концептот за кој се залагал во изминатиот месец во рамки на изборната кампања и дека ќе сакаат, како што рече, „да го поддржат концептот што значи одење напред за сите граѓани кои живеат во Република Северна Македонија, сите етнички заедници, сосема независно од нивната верска, национална или партиска припадност”.

По остварувањето на своето право на глас, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова истакна дека очекува победа.

Мислам дека таргетот на кој се концентрирав, односно групите граѓани за кои мислев дека треба да се инспирираат или да им се разјаснат дилемите дали да излезат или не, дека успешно го завршив. Денот почна како со зима, тоа е политичката зима во Македонија, мислам дека ќе заврши со сонце на крајот, порача таа.Спонзорирани линкови

Маркетинг