Поради Твитот на Трамп тврди дека добива смртни закани: Претседателот на САД ја охрабрува десничарската омраза!

Точка

15/04/2019

13:31

989

Големина на фонт

а а а

Конгресменката од редовите на Демократите, Илхан Омар изјави дека се повеќе ѝ се закануваат со смрт откако Доналд Трамп на својот профил објави дека таа негирала дека во 2001-ва година имало терористички напад во Њујорк.

„Тоа ги загрозува животите и мора да престане“, изјави Омар, обвинувајќи го претседателот на САД за поттикнување на десничарски екстремизам.

Омар додаде дека насилните злосторства и дела од омразата на десничарските екстремисти и белите расисти се во пораст во САД и ширум светот: „Не можеме повеќе да игнорираме да ги охрабрува нашиот претседател. Сите ние сме Американци“.

Нејзината изјава следуваше откако Ненси Пелоси од Представничкиот дом соопшти дека се превземени чекори за да се обезбеди безбедноста на Омар. Пелоси најави дека ќе продолжи да ги следи заканите упатени кон Омар и го повика американскиот претседател Доналд Трамп да не го охрабрува таквото однесување.

Доналд Трамп објави Твит во кој откри дека Омар за нападот од 11-ти септември 2001-ва година изјавила дека „некои луѓе направиле нешто“ и не го сметала тоа за терористички напад.Спонзорирани линкови

Маркетинг