По 5 години пекол: Курдите прогласиле крај на Исламската држава, па на Турција и пратиле важна порака

Точка

23/03/2019

16:14

5.338

Големина на фонт

а а а

Сириските демократски сили, поддржани од САД, денес официјално објавиле крај на Исламската држава на територијата на истокот на Сирија и додале дека ќе ја продолжат својата борба против џихадистичките "заспани ќелии".

Во церемонијата која била пренесувана на телевизија, генералниот командант на SDF ја повикал сириската влада, која се зарекла дека повторно ќе ја заземе целата земја, да ја признае автономната администрација која ја управува SDF во североисточна Сирија. 

Ја повикале и Турција, која ги смета за терористичка организација и често организира упади во Сирија против нив, да ја напушти сириската територија, посебно регионот Африн, каде во главно живеат Курди.

Калифатот во Мосул во 2014-та година го основал Абу Бакр Ал Багдади, користејќи го хаосот во регионот.

Воспоставил власт со судови, валута и знаме, а калифатот на врвот од својата моќ се протегал од северозападна Сирија речиси до Багдад.

Набрзо светот го обиколиле вести за маскар над малцинства, сечење на глави, трговија со луѓе и слично.
Спонзорирани линкови

Маркетинг