Пилот заспал насред лет, а еве зошто копилотот ќе биде казнет

Точка

22/02/2019

20:26

3.437

Големина на фонт

а а а

Главниот пилот со речиси 20 години искуство бил снимен како спие во кок-питот на "Boeing 747". Секако, го фотографирал копилотот.

Видео-снимката се појавила само неколку дена откако авио-компанијата "China Airlines" го прекинала 7-дневниот штрајк поради прегустиот распоред на пилотите. 

Лидерите во авио-компанијата велат дека снимката настанала пред пилотите да стапат во штрајк, а очигледно е дека темпото на летање повеќе не можеле да го издржат.

Иако не сакале да го именуваат пилотот, станува збор за еден од најискусните во компанијата, кој е редовно на летови до Токио, Окинава, Сеул и Хонгконг.

Освен што ќе биде отворена постапка против пилотот, ќе биде отворена и против копилотот, кој наместо да го разбуди, решил да го снима.Спонзорирани линкови

Маркетинг