„Демонска левица“: Неверојатниот Кинтеро постигна нестварен гол од слободен удар и го стресе „Монументал“

Дерби

11/02/2019

19:38

3.159

Големина на фонт

а а а

Хуан Фернандо Кинтеро беше џокерот на Ривер Плата во големото Суперкласико финале кое се одигра во Копа Либертадорес и тој и пресуди на Бока Јуниорс во незаборавната пресметка на „Сантијаго Бернабеу“, а дека фантастичниот колумбиски репрезентативец има страшна левица ни докажа и на синоќешното дерби во аргентинското првенство.

Ривер Плата успеа да го победи лидерот Расинг со 2:0 на домашен терен, а вистинска лудница на „Монументал“ настана во 31-та кога Кинтеро постигна гол од слободен удар каков што ретко се гледа. Кинтеро го погоди вистинското место од голема далечина и во ситуација кога изгледаше дека има навистина тежок агол, а неговото ремек-дело го фрли во транс и аргентинскиот коментатор кој порача дека има „демонска левица“.

Овој погодок стана апсолутен хит на социјалните мрежи, а голем дел од фановите се уверени дека ова експресно влегува во топ пет најдобри голови од слободен удар во историјата на фудбалот…
Спонзорирани линкови

Маркетинг