Сексуалните престапи на Мајкл Џексон се главна тема во документарецот "Leaving Neverland"

Точка

11/01/2019

15:03

1.323

Големина на фонт

а а а

Претставниците на ранчот на Мајкл Џексон "Neverland" го критикувале документарецот во кој се наведува дека покојната поп ѕвезда сексуално злоставувала деца, пренесува BBC.

Филмот "Leaving Neverland" премиерно ќе биде прикажан на Sundance Film Festival овој месец, а вклучува интервју со две наводни жртви на кралот на поп музиката. 

"Ова е уште еден страшен филм во кој нечујно и патетично се обидува да се искористи и заработи од името на Мајкл Џексон", се наведува во соопштението.


Имено, двајца мажи кои се појавуваат во филмот велат дека тие имале само седум и десет години кога Џексон ги посвоил, а сега во 30-те години тие тврдат дека покојниот музичар сексуално ги злоставувал. Случајот заврши на суд, а Џексон е ослободен од сите обвиненија во 2005 година.


Документарецот премиерно ќе биде прикажан на Sundance во Јута на 25 и 26 јануари, а својата телевизиска премиера ќе ја има напролет оваа година.
Спонзорирани линкови

Маркетинг