Како до вистинско празнично уживање за крајот на 2018-та

Точка

15/12/2018

10:00

2.689

Големина на фонт

а а а

Празниците се на прагот. Новогодишните забави со пријателите, семејството, колегијалните собири, Божиќни коктел забави и многу, многу вкусна храна. Доколку внимавате на овие неколку препораки, ќе имате прекрасни новогодишни празници, а воедно и ќе го задржите вашето тело во здрава состојба.

Одберете чаша вино, наместо други алкохолни пијалоци

Една чаша вино (1 дл.) содржи 85 калории, додека еден „шот“ од ликер кој најчесто е измешан со други засладени пијалоци, содржи 140 калории. Виното е всушност и здраво бидејќи содржи железо, магнезиум, потасиум и антиоксиданси. Од другите алкохолни пијалоци, водката содржи најмалку калори, па доколку сакате да се напиете нешто друго, водката е веројатно најдобриот избор. 


Користете цимет, стевија или портокал за да го засладите пијалокот.

Избегнувате го белиот шеќер. Преку десертите и традиционалната храна која ја консумирате за време на празниците вие внесувате доволно шеќери, така што не е потребно да додавате повеќе шеќер во пијалоците. За да го зачините вашиот пијалок, може да користите стевија, цимет или пак некоја овошка која ќе го заслади истиот. 


Јадете помали порции и не прескокнувајте оброк

Доколку сте решиле да скршнете од планот на исхрана или диетата која ја практикувате, потрудете се тоа да биде во помали количини. Во секој случај, доколку добро го избалансирате „прекршокот“ со останатите оброци во текот на денот, нема потреба да се грижите за последиците, секако доколку истото не се случува секојдневно. 


Пред да одите на прослава...

Пред да одите на прослава на која знаете дека ќе има многу храна, изедете нешто протеинско или пак нешто што е богато со хранливи влакна пред забавата. На тој начин, ќе се спречите од искушението да изедете поголема количина на храна која можеби нема да биде избалансирана. Доколку сте во брзање, секогаш на располагање ви стојат протеинските оброци на NuMe. Брзо и едноставно решение, дури и кога сте во движење. Во овие моменти Протеинскиот NuMe шејк или пак NuMe кранчовите и тоа како можат да ви помогнат.

 

Направете нискокалорични, здрави и слатки десерти

Колачите и слатките кои ги правите за време на новогодишните празници може да ги засладите со стевија или некој друг природен засладувач. Доколку не сакате да избегате од вашиот диетски план, а сепак да имате вкусен десерт, направете си NuMe палачинки или NuMe бомбици со кокос. Неверојатно едноставни и брзи рецепти, за вкусен и многу здрав десерт. Рецептите може да ги најдете тука


Пијте повеќе вода за време на прославите

Пред се водата ќе ви направи чувство дека сте сити, а потоа и ќе ве заштити од главоболки или мамурлук по забавите, бидејќи водата го намалува влијанието на алкохолот врз телото. 

Не заборавајте...

Една луда ноќ нема да го уништи трудот кој сте го вложиле во одминатиот период. Сепак, доколку таа луда ноќ се повтори повеќе пати во месецот, тогаш веројатно ќе има некакви последици. Бидете умерени, но дозволете си и некое мало уживање. Сепак секое животно патување треба да биде и уживање се до постигнување на целта.Спонзорирани линкови

Маркетинг