Оваа жена ќе стане најмоќната американска политичарка која на Трамп му порача: "Те чека пекол"

Точка

07/11/2018

13:36

4.014

Големина на фонт

а а а

Ненси Пелоси би можела да стане најмоќната жена во американската политика после победата на демократите во Претставничкиот дом, но ќе мора да преговара со оние кои во нејзиниот сопствен табор повикуваат на обнова.

Шефот на Претставничкиот дом на Конгресот е всушност третата личност во државата после претседателот и потпретседателот. На 78 години, портпаролката од Сан Франциско има искуство на таа функција која ја извршува од 2007 до 2010 година, отежнувајќи го завршетокот на мандатот на Џорџ Буш. 

Ако стане лидер на Претставничкиот дом, демократката му вети на Трамп дека го очекува пекол, кој ја прозвал во вторникот навечер пред да бидат сите гласови преброени.


"Демократскиот Конгрес ќе работи на решавање на проблемите кои не загрижуваат, бидејќи на сите нам ни е доста од поделби", изјави пред своите поддржувачи во Вашингтон најавувајќи враќање на уставните овластувања и контраразузнавањето.

Со оглед на тоа дека Претставничкиот дом гласа за нацрт законите на Белата куќа, Пелоси ќе може со својата функција да ги блокира републиканските текстови како новите реформи за данок или изградба на противмигрантски ѕид на мексиканската граница.

Уште поважно, веројатноста за процесот за совладување на Доналд Трамп значително ќе се зголемува кога демократите ќе можат да покренат парламентарни истраги за сомнителната претседателска кампања на Трамп и Русија во 2016 година.


Пелоси се спротивставуваше на процесот на отповикување дека тоа само би ги мобилизирало поддржувачите на претседателот. Но, не е исклучена промената на ставовите особено ако специјалниот обвинител Роберт Милер, кој ја води истрагата за руското мешање во изборите во САД, претстави конкретен доказ за вина.

И покрај успехот на Демократската партија, нејзиното враќање на кормилото не е загарантирано, бидејќи десетици демократски кандидати пред изборите рекле дека ќе се спротивстават на нејзината кандидатура.

Пелоси е родена на 26 март 1940 година во Балтимор во италијанско-американско католичко семејство кое се занимавало со политика. Нејзиниот татко и брат биле градоначалници на Балтимор. Поседува диплома од Факултетот Тринити во Вашингтон, а на 47 години за прв пат победи на изборите за Претставничкиот дом, додека во 2003 година стана шеф на демократското малцинство.Спонзорирани линкови

Маркетинг