Моќта на колагенот: Зошто треба да внесувате храна богата со колаген

Точка

04/11/2018

10:00

9.908

Големина на фонт

а а а

Колагенот е протеин кој е распространет насекаде низ човековото тело - мускулите, коските, кожата, крвните садови, дигестивниот систем и тетивите. Со стареењето, присуството на овој протеин се намалува и затоа е потребно да го внесуваме преку исхраната.

Создавањето на колагенот во организмот на природен начин се успорува со самото стареење. Всушност, овој дегенеративен процес е главниот виновник за видливите знаци на стареење како што се борите, сушење на кожата и болки во зглобовите.

За што е потребен колагенот?

- за здравјето на кожата и нејзината еластичност
- за ноктите, косата и забите
- за зглобовите и коските
- за црниот дроб
- за кардиоваскуларниот систем
- за подобар метаболизам
- за јакост на мускулатурата и нејзина виталност 

Примената на исхрана богата со колаген ја успорува природната загуба на овој протеин. Внесувањето на колаген преку исхраната помага при слабеење, намалување на целулитот, формирање и зацврстување на мускулите, ја подмладува кожата, а исто така е од голема помош при олеснување на тегоби кај луѓе болни од артритис.

Супата од варена коска е одличен извор кој може да ви обезбеди одлична количина која ќе го надокнади изгубениот колаген. Исто така тука се темно-зелените зеленчуци, бадемите, авокадо, мoркови, лукот и многу други продукти кои ќе го поттикнат производството на колаген во организмот. 

Иако не постои храна која стопроцентно може да ви обезбеди било каква хранлива вредност, во случајов можеме да кажеме дека NuMe, нутриционистичката програма за која повеќе пати зборувавме, е најблиску до остварување на таа цел.

NuMe во својата основа како хранлива вредност го содржи колагенот. Оброците од оваа храна можеме да ги издвоиме како наједноставен, многу здрав и брз начин преку кој можете да го внесете овој протеин од исклучително значење.


NuMe слим шејковите богати со колаген се оброк кој нема да ви одземе повеќе од минута за подоготвка. Можете да ги носите секаде и да ги консумирате во било кое време. Доколку сакате да внесете разноликост во оброкот, во шејковите можете да додадете чиа семе или овошки како малини, капини, банана и сл.

Тука се и NuMe слим-баровите, кои како и шејковите, можете да ги консумирате било каде и било кога. И, секако NuMe супите, вкусен оброк кој ви овозможува да додадете и други намирници како брокула или моркови со што ќе ги збогатите хранливите вредности кои ги внесувате со оваа храна.Спонзорирани линкови

Маркетинг