Уставните измени пред Комисијата за уставни прашања

Макфакс

10/10/2018

10:20

1.014

Големина на фонт

а а а

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени.

Владата до Собранието испрати предлог за четири уставни амандмани – за додавање на додавката Северна во името Република Македонија, за измени во Преамбулата и за измени во членовите 3 и 49. Според роковите пропишани во Деловникот, целата постапка за уставни измени може да заврши најрано за три и пол месеци, но претседателот на Собранието, Талат Џафери, рече дека постапката може да биде и итна по барање на Владата, на претседателот, на 20 пратенци и на претседателот на Собранието.Спонзорирани линкови

Маркетинг