Македонија е присилно вовлечена во НАТО, реагира руското МНР

Макфакс

12/07/2018

19:41

1.623

Големина на фонт

а а а

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО, велејќи дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа.

„Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати стана цел сама по себе и алатка за контролирање на геополитичката територија“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Русија, објави „Ројтерс“. 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Брисел му ја врачи поканата за членство на премиерот Зоран Заев.Спонзорирани линкови

Маркетинг