Еве како Тесла влезе во Гинисовата книга на Светски рекорди

Точка

17/05/2018

11:58

5.113

Големина на фонт

а а а

Успешно заврши договорот за електричниот Тесла Модел X. Моделот X СУВ постави нов рекорд во Гинисовата книга на Светски рекорди, за влечење огромен БОИНГ 787-9 цели 300 метри.

Тестот беше направен во Мелбурн. Според спецификациите тој може да влече приколка со тежина од 2,5 тони. Овој модел работи навистина бестрашно а тоа го докажа и овој пат. На 100 km/h пристигнува за 3,1 секунда, има опсег од 542 km, а во Германија чини 156.000 евра. 

Моделот Тесла X останува запаметен како електрично возило кое некогаш го повлекло најтешкото оптоварување. Спонзорирани линкови

Маркетинг