3 вегетаријански високопротеински оброци кои може да ги консумирате секогаш и секаде

Точка

16/05/2018

17:00

5.570

Големина на фонт

а а а

Протеините се познати по тоа што ги градат клеточните блокови во нашиот огранизам. Во телото тие се делат на амино киселини кои го поттикнуваат растот на клеточните келии и нивното обновување. Исто така, протеините земаат подолго време и поголема енергија за нивна дигестија, помагајќи да се чувствувате сити подолго време со многу помал внес на калории.

Од сите протеини во нашето тело, најзастапен е колагенот. Тој се наоѓа во мускулите, коските, кожата, крвните садови, тетивите и дигестивниот систем. Овој протеин заедно со креатинот ја одржува кожата цврста и еластична, го создава сврзното ткиво и игра огромна улога кога станува збор за здравјето на нашиот организам.


Примената на исхрана богата со колаген ја успорува природната загуба на овој протеин. Внесувањето на колаген преку исхраната помага при слабеење, намалување на целулитот, формирање и зацврстување на мускулите, ја подмладува кожата, а исто така е од голема помош при олеснување на тегоби кај луѓе болни од артритис.  

Најверојатно знаете дека продуктите од животинско потекло како месо, јајца или пак млечните производи се добар извор на протеини. Сепак, некои од нив може да бидат со висок процент на заситени масти и холестерол. Луѓето кои се ориентирани кон вегетаријанскиот начин на исхрана, често не го внесуваат потребното количество протеин поради тоа што во најголем процент протеинот го наоѓаме во месото меѓу другото. Она што можеби не го знаете е дека не мора да јадете само месо или млечни производи за да го консумирате потребното количество на протеин. 

Денес ќе ви предложиме три продукти кои се богати со протеин, а сепак не се продукти од животинско потекло: 

1. Протеински шејк 


Нутриционистичка програма која во својот асортиман нуди високопротеински шејкови со многу ниско ниво на калории е вистинско решение за оние кои го поддржуваат вегетаријанскиот начин на живот, за оние кои сакаат да ја намалат својата телесна тежина и секако за оние кои едноставно сакаат здраво да се хранат. Храната NuMe располага со шејкови во повеќе вкусови. Начинот на подготовка на NuMe шејковите е многу едноставен, се што ви е потребно е вода и nuMe шејкер во кој ќе го растворите шејкот. Доколку го немате nuMe шејкерот, може да употребите и обично шишенце за вода.

2. Протеинска супа 


Покрај шејковите, храната NuMe како дел од својот асортиман ги има и супите кои исто така се базираат на високо количество на протеин. Погодни и за вегетаријанци, а и за оние кои не се водат по тој начин на исхранување. Подготовката како и за шејковите, така и за супите, е многу едноставна. Супата се раствора во топла вода, промешајте ја смесата и вашиот оброк е подготвен. Покрај овие придобивки од оваа храна, уште една позитивна страна на NuMe е што овие оброци можете да ги носите секаде со себе и да ги подготвите за минута.

3. Чипс 


Уште една високопротеинска храна, овој пат од програмата на Pro-Fit, се чипсовите кои се можеби и најпрактичниот, а воедно и здрав оброк кој може да го носите секаде со себе. Високопротеинскиот чипс од Pro-Fit, кој исто така може да го најдете во неколку вкусови, е совршен за оние прилики кога не можете да јадете зготвена храна. И овој продукт е соодветен за оние кои се продржуваат кон вегетарианскиот начин на исхранување. Спонзорирани линкови

Маркетинг