Кузмановска: Издавањето државни хартии од вредност за СДСМ е зло или нормална активност

Макфакс

20/06/2017

16:38

490

Големина на фонт

а а а

Во две недели откако е избран за министер за финансии Драган Тевдовски издаде државни хартии од вредност од 13,7 милиони евра или, како што велеше неговиот сопартиец Наумов, ја задолжи државата за 13,7 милиони евра, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Лилјана Кузмановска од оваа партија на денешната прес-конференција потенцира дека до пред две недели издавањето државни хартии од вредност било прикажувано како најголемо зло за државата и за македонскиот народ, а денес тоа за СДС и нивните медиуми е најнормална активност.

„Ако порано медиумите, кои беа најголеми критичари на аукциите, вадеа ударни наслови дека државата се задолжила за толку и толку, денес истите ревносно истакнуваат дека со средствата ќе се исплатат аукции кои доспеваат следниот ден – факт кој редовно беше занемаруван и прескокнуван во време кога министер за финансии беше од ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е вистинското лице на СДС. Едно зборуваат, друго прават. Едни политики промовираат кога се во опозиција, а сосем поинакви кога се на власт. СДС во опозиција им се закануваше на инвеститорите, на банките, дека ако купат државни хартии нема да им ги признаат кога ќе дојдат на власт. Сега на истите тие банки нивниот министер за финансии, односно од СДС, им нуди државни хартии од вредност. СДС во опозиција ја советуваше Владата на ВМРО-ДПМНЕ да ги укине аукциите на државни хартии од вредност и да престане да ги употребува како инструмент за финансирање на буџетот. СДС од позиција на власт се однесува сосема поинаку од тоа што го ветуваше пред изборите“, рече Кузмановска.Спонзорирани линкови

Маркетинг