Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Нетпрес

12/05/2016

09:07

1.675

Големина на фонт

а а а

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје.

Според најавите, Хајндл ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Како што соопшти Германската амбасада во земјава, специјалниот пратеник ќе има средби и со амбасадорот на САД Џес Бејли и со другите амбасадори од земјите на ЕУ.

Хајндл е именуван од страна на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер за нов пратеник којшто ќе работи заедно со Европската Унија и САД и ќе помага при решавање на кризата во Македонија.


Спонзорирани линкови

Маркетинг