"Spetsnaz" го фати убиецот на рускиот пилот: Во Сирија заробен терористот Алпарслан Челик

Точка

11/03/2016

13:06

10.737

Големина на фонт

а а а

Деталите од приведувањето не се објавени, но се знае дека го уапсиле припадници на сириската војска, јавува иранската агенција "Fars".

Во Сирија бил уапсен Алпарслан Челик, турски терорист кој го убил рускиот пилот на "Su-24", Олег Пешков. Деталите од приведувањето не се објавени, но се знае дека го уапсиле припадниците на сириската војска, јавува иранската агенција Fars.


Челик е член на туркменската терористичка група "Сириски волци", која е лојална на Турција.


Тој по убиството на рускиот пилот бил виден на еден погреб во Турција, а неофицијално, и самиот Путин пратил специјална единица во Латакија, за да го улови терористот.


По Челик во Сирија трагал руски "Spetsnaz", а во Турција го барале руските специјалци од тајната служба "GRU".


Спонзорирани линкови

Маркетинг