Турција повторно воведе блокада на социјални мрежи

Нетпрес

22/07/2015

15:39

1.070

Големина на фонт

а а а

Владата на Турција одлучи да ја блокира социјалната мрежа „Твитер“, два дена по самоубиствениот напад во Суруч, каде загинаа 32 луѓе а повеќе од 100 беа повредени.

Истовремено, Агенцијата за информатички и комуникациски технологии наведе дека не е поврзана со оваа блокада, како и дека ќе се бори за нејзино укинување.

Оваа забрана на „Твитер“ не е ништо ново во Турција, бидејќи неколку пати до сега на иницијатива на претседателот Реџеп Таип Ердоган беше блокиран пристапот до одредени друштвени мрежи.


Спонзорирани линкови

Маркетинг