Интерпол не го бара "русокосиот ангел"

Нетпрес

22/10/2013

14:13

1.276

Големина на фонт

а а а

"Русокосиот ангел" што беше пронајден во грчката ромска населба го нема на листата на изчезнати на Интерпол.

Малечката Марија која беше пронајдена во ромски камп во централна Грција, не е на листата на исчезнати деца на Интерпол на која се наоѓаат 610 деца.

Ова ги натера локалните власти да утврдат дека девојчетонајверојатно завршил во ромскиот камп по Фарсала по неуспешно илегално посвојување во соседна Бугарија, во периодот од 2008 до 2010 година.

Полицијата во Грција од денес започна истрага по наводните родители од Бугарија, за кои осудените Роми тврдат дека доброволно им ја оставиле Марија.


Спонзорирани линкови

Маркетинг