"Бесплатна голотија", негативни критики за новиот филм со Емили Ратајковски и ѕвездата од "Игра на тронови"

Точка

11/07/2018

15:44

3.724

Големина на фонт

а а а

Новиот филм со Натали Дормер која во "Игра на тронови" ја глуми Маргарет Тирел, која исто така и се потпишува на сценариото на новиот филм наиде на лавина негативни коментари од филмските критичари. Во филмот се разработува приказната за слепа пијанистка Софија која се наоѓа во средина на мистериозно убиство откако нејзината сосетка Вероника или Емили Ратајковски ќе умре.

И додека тој опис звучи како нормална најава за холивудски трилер, "In Darkness", кој го режираше Ентони Бајрни, предизвика контроверзии помеѓу критичарите, кои го нарекле филмот "бесплатна голотија", односно голотија без вистинска мотивација и причина, пишува Есквајр. 

The Hollywood Reporter за филмот напиша дека има "генеричка приказна", но и "храбри стилистички механизми", како што е отстранета сцената со религиското перење на телата со фотографиите на Софија под тушот.


Rogerbert.com го нарече филмот "садистички", додека The Guardian напиша дека станува збор за "измамнички криминалец кој насекаде пронаѓа фетиши".

Но, Натали Дормер не се согласува со критиките.


"Мора да има сексуалност во Thriler Power Play. Сите ние сме физички лица. Во овој филм секс сцената, која за мене беше сцена со водење љубов, метафората е начин како мојот лик се поврзува со улогата на Ед Скрајн (колегата од Игра на тронови). Сцената во туш исто така покажува тетоважи на телото од моето лице и Ви станува јасно дека не е таа за која сметате дека е", изјави таа за The Guardian.Спонзорирани линкови

Маркетинг