Три децении глуми во најпознатите филмови и ТВ серии, но никој не го препознава неговото лице

Точка

14/03/2018

16:05

4.446

Големина на фонт

а а а

"Речиси 31 година глумам во големи филмови и ТВ серии, но веројатно нема да го препознаете моето лице", вели најпознатиот глумец, кој никогаш не сте го виделе за Great Big Story.

Даг Џоунс има глумено во повеќе од 150 филмови и ТВ серии, а ги "оживеа" сите можни нереални суштества, чудовишта и негативци во Холивуд. Овој 57 годишен глумец откри дека за време на студиите за уметност на гестови знаел дека токму тоа ќе му ја одбележи неговата идна кариера. 


Последниот пат го погледнавте во "Обликот на водата", филмот продуциран од Гиљермо дел Торо кој се закити со Оскар, а Даг го глумеше човекот-амфибија.

Со мексиканскиот продуцент работеше и на филмот "Лавиринтот на Пан", во кој ја играше улогата на Пан, што воедно беше голем пресврт во неговата кариера.


Покрај тоа, доколку ги следите Блокбастерите, веројатно сте го забележале во "Фантастична четворка", "Пеколен маж" или "The Watch" од 2012 година, каде глумеше како вонземјанин.

Првиот филм во кој се појави беше "Враќањето на Бетмен" од 1992 година, каде ја толкуваше улогата на слаб кловн, а улогата ја доби поради флексибилноста на ногата.

Исто така, остварил филмски улоги и во ТВ сериите "Star Trek: Discovery", "Falling Skies", "The Strain".Спонзорирани линкови

Маркетинг