ВИДЕО/ФОТО: Силно полициско обезбедување и протест пред Собранието поради законот за јазиците

Макфакс

14/03/2018

12:50

2.646

Големина на фонт

а а а

Силно полициско обезбедување е распоредено околу Собранието, каде што денеска на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Во исто време пред Собранието има и протест на кој учесниците бараат да не се изгласа законот.

Претходната седница за донесување на законот за јазиците пропадна бидејќи политичките партии немаа усогласени ставови. На координативните состаноци изминативе денови не учествуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Денешната седница е закажана за 13 часот.

Законот за употреба на јазиците е во трето читање во Собранието, а од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа 35.569 амандмани со образложение дека законот е неуставен и треба да се повлече.
Спонзорирани линкови

Маркетинг