Шредер: ЕУ мора да се доближи до Русија и Турција за да одговори на политиката на Доналд Трамп

Точка

14/03/2018

12:16

651

Големина на фонт

а а а

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, во Виена зборувал за заедничка економска, социјална и надворешна политика, како и за повторно доближување на ЕУ кон Русија и Турција.

Тој, на предавањето, истакнал дека Европа мора да одговори на политиката на претседателот на САД, Доналд Трамп, со тоа што ќе се реформира под германско-француско водство, како и преку приближување кон Русија и Турција. 

Шредер нагласил дека таа политика, која јасно е потпрена на популизам и изолација, а која има за цел раздор во ЕУ, не смее да се следи.

Убеден е дека американската политика ќе донесе промени во Европа, и истакнал дека Европа мора да најде одговори на таквото однесување на САД.

Еден од одговорите, по фазата на заладување минатите години, повторно оживување на осовината Берлин-Париз, како пресвртница на европската интеграција.

Шредер оценил дека Европа мора да се одбрани од американската неконтролирана политика, и додал дека Франција и Германија треба да започнат заедничка европска агенда и на Европа да и дадат нов импулс.

"Исто така во Европа е неопходна единствена надворешна политика", смета Шредер.

Кога станува збор за односите со Русија, тој рекол дека без сомнение Русија и Турција се тешки земји, со внатрешно политички развој и надворешнополитички одлуки кои не израдувале никого.

Но, без соработка со Москва и Анкара нема стабилност во источна Европа, на Кавказ, Блискиот исток и северна Африка, заклучил тој.
Спонзорирани линкови

Маркетинг