Уште еден Русин пронајден мртов во Британија: Николај Глушков бил близок пријател со починатиот олигарх Березовски

Точка

14/03/2018

09:43

1.881

Големина на фонт

а а а

Рускиот државјанин во егзил, Николај Глушков, инаку близок пријател на починатиот познат олигарх Борис Березовски, пронајден е мртов во својата куќа во Лондон.

68-годишниот Глушков побарал политички азил во Велика Британија откако во Русија бил осуден за проневера, пренесува „Гардијан“. Неговото безживотно тело било пронајдено од страна на членовите на неговото семејство и пријателите, а причината за смртта засега е непозната.

Еден од пријателите на Глушков, новинскиот уредник Дамијан Кудрјавцев ја објави веста за неговата смрт на својата страница на Фејсбук. Глушков во 90-тите години од минатиот век работел за руската државна авиокомпанија „Аерофлот“ и автомобилската компанија „ЛогоВАЗ“ на Борис Березовски.


Во 1999-та година кога Березовски бил во конфликт со Владимир Путин и поради политички прогон побегнал во Велика Британија, Глушков исто така бил обвинет за перење на пари и проневера, по што минал пет години во затвор, а во 2004-та година бил пуштен на слобода.

Глушков во изминатите неколку години живеел во Лондон каде што добил политички азил. Тој ги истражувал околностите на смртта на Березовски, а во 2013-та година напишал на мејл испратен до неговиот пријател дека открил „многу нови факти кои што биле од големо значење“.

Во 2017-та година на судењето во отсуство во Русија, Глушков бил осуден на осум години затворска казна поради обвинение дека украл 123 милиони долари од компанијата во која што работел.

Глушков има две возрасни деца - син и ќерка, како и поранешна сопруга која што живее во Москва. Се верува дека и неговата ќерка Наташа живее во Велика Британија, открива британскиот медиум.Спонзорирани линкови

Маркетинг