„Џокерот“ на Монтела го нокаутира Јунајтед на „Олд Трафорд“, Џеко ја одведе Рома во четвртфиналето

Дерби

13/03/2018

22:51

2.338

Големина на фонт

а а а

Севилја успеа да направи изненадување и да го нокаутира скромниот Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“, откако оваа вечер се покажа како тимот кој повеќе ја посакува победата во ситуација кога и двата тима требаше да постигнат барем гол за пласман во четвртфиналето.

Јунајтед играше крајно резервирано и доста плашливо, а тоа знаеја како да го искористат Шпанците кои доминираа со поседот на топката и кои клучната разлика ја направија по влегувањето на Бен Једер. Монтела комплетно ја погоди замената и со својот „џокер“ успеа да го преслуша Јунајтед на гостински терен, па сега сосема заслужено го слави пласманот меѓу најдобрите осум екипи во Европа, нешто што го немаше остварено клубот од Андалузија цели 60 години.

Херојот Бен Једер ги постигна двата гола во периодот од 74-та и 78-та минута (влезе во игра на местото на Муриел во 72-та), а почесниот гол за Јунајтед беше дело на Лукаку за конечни 1:2.На вториот меч кој се одигра оваа вечер, Рома успеа да се пласира во четвртфиналето во Лигата на шампионите, а апостроф на овој успех се става посебно на Џеко кој го постигна голот за 1:0 и кој изнуди црвен картон за гостите во 79-та минута.Спонзорирани линкови

Маркетинг