Трамп "го шутнал" државниот секретар: Тилерсон добил отказ, еве кој ќе ја претставува политиката на САД во светот

Точка

13/03/2018

15:13

1.398

Големина на фонт

а а а

Тој својата одлука ја објавил на Твитер. На местото директор на ЦИА доаѓа Џина Хаспел, прва жена на таа должност.

Американскиот претседател Доналд Трамп го сменил државниот секретар Рекс Тилерсон. На негово место го поставил шефот на ЦИА, Мајк Помпео. 

Тој својата одлука ја објавил на Твитер. На местото директор на ЦИА доаѓа Џина Хаспел, прва жена на таа должност.

Оваа е голема промена во кабинетот на Трамп. Тилерсон бил принуден порано да ја заврши својата турнеја во Африка, за да се врати во Вашингтон поради подготовките околу средбата на Трамп и лидерот на Северна Кореја.
Спонзорирани линкови

Маркетинг