Работи како негувателка на стари лица, а потоа се претвора во "жива кукла"

Точка

13/03/2018

20:37

5.374

Големина на фонт

а а а

Како мало девојче имала колекција на готски кукли, поради што ја нарекувале "емо девојка" откако ја скратила косата и ја бојадисала во црно. Но, тоа беше пред да стане жива кукла. Луција (20) доаѓа од Шведска и работи како негувателка на стари лица, додека во ноќните часови се трансформира во жива кукла. Како тинејџерка била заљубена во Тим Бартон, кој е познат по своите мрачни, готски и ескцентрични изгледи.

Таа носи леќи поради кои очите ѝ се многу поголеми, а нејзиниот изглед предизвикува негативни коментари во јавноста. Кога на социјалните мрежи објавува фотографии, често е осудувана поради изгледот, но таа истакнува дека тоа што го работи ѝ помогнало да се пронајде. 


Кога имала 15 години таа започнала да ја следи јапонската улична мода и да чита јапонски магазини.

"Луѓето веќе се навикнаа да ме гледаат чудно, "емо фаза", така што новата промена ме направи да изгледам помалку чудно", изјави Луција.


Кога не работи, Луција се дотерува, се шминка и социјалните мрежи ги преплавува со нејзини фотографии.

"Модниот стил го развивав сама и сега е сосема поразличен од стилот кога бев мала. На почетокот го следев јапонскиот стил под името "fairy kei", а потоа се пренасочив кон стиловите како "roma gyaru" и "himekaji". Исто така, носам и леќи за очи кои ми ги зголемуваат очите, но досега не сум направила ниту една операција", вели за Дејли Меил.


"Најинтересна ми е реакцијата кога ќе ме погледнат и ми велат дека изгледам како принцеза. На улица често луѓето ме загледуваат, покажуваат кон мене и мислат дека имам некој сексуален проблем. Од друга страна пак, добивам коментари кои велат дека сум слатка", вели Луција.


"Мојата порака е дека треба да ги пробате сите работи и да правите тоа што Ви се допаѓа. Луѓето ќе Ви судат без разлика на сè", заклучи таа.
Спонзорирани линкови

Маркетинг