Меј со ултиматум до Русија: До крајот на денот да објасните зошто е отруен шпионот Скрипал, инаку...

Точка

13/03/2018

12:16

4.768

Големина на фонт

а а а

Москва до крајот на денот мора да објасни зошто бил употребен нервен агенс од руско производство во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, рекла британската премиерка Тереза Меј.

Таа во понеделникот пред британскиот парламент изјавила дека за труењето на Скрипал и неговата ќерка Јулија, "многу веројатно" е одговорна Москва. 

Доколку се покаже дека Москва стои зад нападот на Скрипал, Британија тоа ќе го гледа како "незаконска употреба на сила" на Русија на територија на Британија, рекла таа и нагласила дека Британија е подготвена да преземе посилни мерки против Русија.

Како што рекла британската премиерка, Скрипал е отруен со воен нервен агенс кој се произведува во Русија.

Рускиот амбасадор бил повикан на разговор.

66-годишниот Скрипал и неговата 33-годишна ќерка Јулија биле пронајдени во несвест пред 10 дена на клупа во градот Салисбери и од тогаш се наоѓаат во болница,а во критична состојба е и полицаецот кој се нашол на самото место кога биле пронајдени.
Спонзорирани линкови

Маркетинг