Злосторството кое ја шокирало Шпанија: Со денови трагале по 8-годишниот Габриел, а пронајден е во багажникот на жената која цело време очајнички го барала

Точка

13/03/2018

10:47

3.922

Големина на фонт

а а а

Исчезнувањето на 8-годишниот Габриел Круз во јужната покраина Алмерија кон крајот на февруари, ја потресло цела Шпанија.

Целата нација трагала по детето кое одненадеж исчезнало без трага, а 4.000 волонтери секојдневно го пребарувале теренот во потрага по Габриел. 

Лансирана била и кампања на социјалните мрежи, со хаштаг "#TodosSomosGabriel" или "Сите сме Габриел" и фотографија од сина риба, бидејќи детето го обожувало океанот.

Меѓутоа, уследил шокантен пресврт во потрагата, кога телото на детето било пронајдено во багажникот на девојката на таткото, Ана Хулија Гехада. Таа, за се да биде помонструозно, цело време била вклучена во потрагата по детето, глумејќи загрижена и ронејќи солзи.

Полицијата го сопрела и претресла нејзиното возило на автопат. Во багажникот на автомобилот го пронашле безживотното тело на детето. Ана Хулија била веднаш уапсена, а тоа го потврдил и министерот за внатрешни работи Хуан Игнацио Зоидо.

Министерот Зоидо вчера на својот профил на Твитер објавил дека "владата и сите Шпанци се во шок". Министерот исто така ја замолил јавноста да ја почитува полициската истрага и да не шири лажни вести за случајот.

Да потсетиме, Габриел последен пат бил виден на 27. февруари, кога излегол од куќата на својата баба во селото Лас Ортичулас во општината Нихар.

Тој требало со пријателите да се врати дома, меѓутоа таму не дошол никогаш.

Таткото на Габриел, Анхел Круз, и неговата сега уапсена девојка Ана Хулија Гехада, по потекло од Доминиканска Република, на 3. март пронашле маица со крвта на детето на 10 километри од Нихар.

Шпанските медиуми објавиле дека полицијата од тогаш ја следела Ана Хулија. Во меѓувреме се дознало и дека имала лош однос со малиот Габриел.

Во петокот мајката на детето, Патриција Рамирез и таткото Анхел изјавиле дека "повеќе од било кога се надеваат дека ќе го пронајдат својот син". Потрагата е завршена, но за жал трагично.Спонзорирани линкови

Маркетинг