ВО ЖИВО: Цела Италија се простува од Астори: Дојдоа Буфон, Роси, Тоти,…

Дерби

08/03/2018

11:51

6.557

Големина на фонт

а а а

31-годишниот Давиде Астори ја потресе фудбалската јавност со ненадејната смрт откако беше пронајден мртов во хотелската соба во Удине.

Денес, кога е закажан погребот за попладневните часови, голем број Италијанци се собраа да го испратат во вечното почивалиште,

Пред Базиликата „Ди Санта Кроче”, може да се забележат голем број соиграчи од италијанската репрезентација, соиграчи од клубовите за кои настапуваше и негови пријатели како Франческо Тоти, Џузепе Роси, Ел Шарави, Џанлуиџи Буфон, Федерико Киеза, Марио Балотели и други.

Астори во својата кариера настапуваше за Рома, Милан и Каљари, а смртта го затекна како капитен на Фиорентина. Воедно играше и за италијанската репрезентација во период од 2011 до 2017 година каде забележа 14 настапи за националниот дрес.Спонзорирани линкови

Маркетинг