Ова е мерилото за убавина на 21 - от век, убаво изгледаат и мускулите и вишокот килограми

Точка

13/02/2018

10:20

3.399

Големина на фонт

а а а

Секоја жена има посебна и различна убавина, но убавината нè секогаш била забележувана од другите луѓе. Во 21 век убавината на жената не се проценува само според надворешната убавина, така што во прилог ќе Ви претставиме примери за 4 типови на различни убавини.

1. Слаби девојки


Ваквите девојки буквално владееле во 90 - те години, а особено биле критикувани, бидејќи со текот на времето нивното тело се претварало во екстремно слабо тело. Потоа биле нарекувани анорексични и со самото тоа покажуваа нездрав изглед.

Плус сајз моделите пред неколку години сериозно ја осигураа нивната позиција благодерејќи на критериумите за убавина. После нивното повлекување од сцената, слабите манекенки се враќаат, а Лима како највлијателна ја брани нивната чест.

2. Плус сајз модели


Но, плус сајз моделите сосема ја променија модната сцена во светот, правејќи ја рамноправна и за дамите со облини. Плус сајз манекенката Ешли Грахам, како една од најпознатите меѓу нив, не потсети дека не треба да се срамиме од вишокот килограми и дека женските облини биле и ќе останат синоним за женственост.

Сепак и нив ги следат критики дека не промовираат убавина, туку дебелина и дека со своето влијание опасно го загрозуваат здравјето на голем број жени.

3. Мускулести девојки


Мускулите се убави, а нивните промотери се фитнес интрукторките, а една меѓу нив е Џенифер Никол Ли. Жените кои сакаат да тренираат велат дека и овој облик на убавина е симбол на женственост. Во оваа група спаѓа и Серена Вилијамс.

4. Силиконски убавици


За жал, силиконите денес се мерило за убавина, но во одредена мера. Шокантен облик за женската убваина е хибридната верзија, односно комбинација на силикони, мускули и пластични операции.Спонзорирани линкови

Маркетинг