10 работи кои смее да ги прави само кралицата Елизабета II

Точка

16/10/2017

23:58

15.352

Големина на фонт

а а а

Кралицата Елизабета II е позната ширум светот како едноставен и достоен монарх. Поради нејзината титула, има многу привилегии и таа има право да не почитува одредени закони, а следните 10 се едни од најинтересните.


1. За неа не постои ограничена брзина 

2. Не ѝ потребна возачка дозвола

3. Може да патува без пасош

4. Не мора да објави ниту една информација доколку не сака

5. Не плаќа такса

6. Може да започне војна

7. Никој не може да ја тужи

8. Има право да одземе чие било дете (Таа е официјален заштитник на сите дец во Велика Британија, но никогаш не го искористила ова право)

9. Има право да уништи имот на било кого

10. Може да го прекрши било кој законСпонзорирани линкови

Маркетинг