Биткоинот соборува рекорди, „брка“ 6.000 долари

Денар

13/10/2017

11:26

2.778

Големина на фонт

а а а

Најпопуларната крипто-валута – биткоин, ги сруши сите рекорди, приближувајќи се на цена од 6.000 долари.

За време на денешната трговија крипто-валутата поскапе до рекордната вредност од 5.856.10 долари, а за прв пат во својата историја го мина нивото од 5.800 долари, покажуваат податоците на „CoinDesk“.

Значи, од почетокот на месецот, биткоинот забележа поскапување од 1.508 долари. Со други зборови, за само 2 недели, цената на виртуелната валута се зголеми за речиси 35%.

За споредба, бикоинот го затвори претходниот месец (септември) по цена од 4.348.13 долари.

Новиот рекорд ја започна пазарната капитализација на рекордно високо ниво до 90 милиони долари. Позитивниот биланс на дигиталната валута влијае на целиот пазар на крипто-валути чија вкупна пазарна капитализација од околу 170 милијарди долари, според податоците на „CoinMarketCap“.

Според аналитичарите, причината за големиот скок на цената на биткоинот поле може да се најде во вестите од Кина. Властите во земјата, кои забранија „ICO“ прибирање на средства и принудија некои од големите онлајн берзи да прекинат си работа, изгледа може да направи за реализација на своите намери.

Според државната новинска агенција „Ксинхуа“, трговијата со крипто-валути може да се обнови во Кина, но под некоја форма на регулирање. Ова е позитивна, иако непотврдена вест, бидејќи се шпекулираше дека земјата може целосно да го задуши виртуелниот девизен пазар.

Од друга страна, ситуацијата во Јапонија е доста поволна за биткоинот. Земјата на изгрејсонцето ги легализира крипто-валутите како платежно средство и почна да ги лиценцира онлајн берзите во земјата.

Со други зборови, Јапонија отвори уште повеќе можности за виртуелните валути и создаде регулаторна рамка која не само што не ги ограничува, туку им дава поголема доверба. Ова се потврдува и од податоците на „CryptoCompare“ кои покажуваат дека сериозен дел од нарачки на биткоинот се во јапонскиот јен.

На позадината на тоа, директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави за време на годишната средба на организацијата во Вашингтон дека е крајно време централните банки и регулаторите да почнат да ги земаат сериозно крипто-валутите, пренесува „CNBC“.

„Мислам дека ќе бидеме сведоци на сериозен расцеп“, рече Лагард, посочувајќи дека виртуелните валути веќе го потресуваат конвенционалниот финансиски систем и оние кои се прават дека не го гледаат ова преземат поголем ризик.

Запрашана дали го смета биткоинот за измама, како што го нарече шефот на „JPMorgan“, директорот на ММФ одговори дека не треба да се брза со категоризација на крипто-валутите, бидејќи тие се многу повеќе од шема на Понци и пак слични дефиниции.

Во моментот на објавување на материјалот биткоинот се тргува за сума од 5.521.46 долари.Спонзорирани линкови

Маркетинг