Што се случува со вашата вагина доколу имате редовен или нередовен секс

Точка

24/09/2017

17:04

10.083

Големина на фонт

а а а

Кога жената одредено време нема активен секс, се смета дека вагината се стеснува. Всушност, така би ви рекле луѓето кои со години го шират овој мит. А митот вели дека ако жената е поактивна во сексот, вагината ѝ е поширока и дека е тешко да се задоволи и обратно, ако жената нема редовен секс, таа има потесна вагина.


"Зачудувачки е бројот на луѓе кои навистина веруваат во оваа теорија", нагласува гинекологот специјалист, Џенифер Вајдер. 

"Мускулите на вагината се еластични, па затоа после секс тие се враќаат во првичната нормална состојба."

Но, дали постојат ситуации во кои формата на вагината се менува? Да, постојат. Таа состојба не е доживотна, а најчестиот случај за тоа е после пораѓај. Другиот случај е кога стареете.

"Кога жената ќе остаре, нивото на хормони опаѓа со што телото предизвикува вагиналните ѕидови да станат помалку еластични и така мускулите се опуштаат", вели д-р Вајдер.
Спонзорирани линкови

Маркетинг