Келнерите се мајмуни: Ова е најневеројатниот ресторан на светот

Точка

11/08/2017

12:51

4.007

Големина на фонт

а а а

Наместо пари, во овој ресторан келнерите добиваат банани за плата.

Ресторанот "Кајабукија таверн" во Јапонија на сопственикот Каору Отсуке, стана светска атракција поради необичните келнери кои ќе ве послужат во овој ресторан. 

Станува збор за мајмуни кој се негови вработени келнери веќе 29 години. 

Туристи од целиот свет доаѓаат во овој ресторан за да бидат послужени од мајмунот Фуку-чен, а бакшишот кој најчесто го добиваат се зрна соја.

Наместо пари, во овој ресторан келнерите ги плаќаат со банани, а постојат и мајмуни кои едноставно ќе позираат со вас за да ја заработат својата плата. Отсука гледа на нив како на свое семејство и својот ресторан го смета за семеен бизнис. 

"Тие ми се поблиски и од семејството. Со нив ги поминувам деновите, дури и спијам со нив. Еднаш кога започнав да се грижам за нив едноставно не можев да престанам", раскажува Отсука.Спонзорирани линкови

Маркетинг