DW: Турскиот референдум носи опасност од официјално раскинување со ЕУ

Макфакс

17/03/2017

10:15

353

Големина на фонт

а а а

Процесот на прием на Турција во Европската унија може да биде привремено прекинат, доколку на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган му бидат обезбедени проширени овластувања, пишува Deutsche Welle.

Падот на владеењето на правото во Турција ја движи земјата далеку од Европа, коментира DW.

Односите на Турција со Европа стануваат од лоши полоши, создавајќи перспективи за раскинување, ако уставните измени бидат прифатени на референдумот и со нив на Ердоган му се дадат проширени надлежности.


Спонозорирани линкови

Маркетинг