Бушати: Правосудните реформи се клучот за евроинтеграциите на Албанија

Макфакс

15/03/2017

10:15

247

Големина на фонт

а а а

За време на посетата на Тирана, италијанскиот министер за надворешни работи Анџелино Алфано наведе дека нејзината земја ќе продолжи да ја подржува Албанија за време на европската интеграција, оценувајќи дека напорите на албанската влада мора да продолжи со спроведувањето на споменатите реформи, пишува во средата Albanian Daily News.

За возврат, албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати посочи дека “правосудната реформа е клуч за отворање на преговорите за пристапување кон ЕУ”. “Ние гласавме за измени во Уставот и правосудната реформа ќе продолќи, нема враќање назад”, додаде тој.


Спонозорирани линкови

Маркетинг