Серена се откажа од Индијан Велс и остана без првото место на ВТА

Макфакс

08/03/2017

09:56

374

Големина на фонт

а а а

Најдобрата светска тенисерка Серена Вилијамс го откажа учеството на Мастерс турнирот во Индијан Велс и на тој начин и ја препушти првата позиција на ВТА листата на Германката Анжелик Кербер.

Серена Вилијамс минатата година играше во финалето на турнирот во Индијан Велс, а оваа година се откажа од настапот поради повредата на левото колено.


Бидејќи нема да ги брани поените кои ги освои минатата година по завршувањето на турнирот таа првото место ќе и го препушти на германката Кербер. Инаку, Серена на првото место на ВТА листата се врати со победата на Аустралијан Опен.

„Жалам, но морам да се повлечам од турнирот во Индијан Велс.

Болките во левото колено не ми дозволуваат нормално да трениерам. Разочарување за мене е што нема да играм на овој турнир, но морам да останам позитивна“, изјавила Серена.

Осовојувачката на 23 Грен слем титули, долго време не настапуваше во Индијан Велс, наводно поради расизам таа овој турнир го бојкотираше 14 години, а пред две сезони повторно почна да настапува во Калифорнија.




Спонзорирани линкови

Маркетинг