Федерер сигурно ќе игра до 2019 година

Макфакс

22/02/2017

09:31

426

Големина на фонт

а а а

Роџер Федерер, на радост на армијата навивачи, го продолжил договорот со турнирот во родниот Базел до 2019 година.

Освојувачот на 18 грен слем трофеи, на дополнителни три години го продолжи договорот со турнирот кој се игра во неговиот роден град Базел. Оваа година турнирот е на програмата од 21-ви до 29-ти октомври.

Федерер, кој неодамна го освои Аустралијан Опен, кога ќе му истекне договорот со турнирот во Базел ќе има 38 години, што значи дека постои можност тој да заигра и на Олимписките игри во Токио во 2020 година.

„Со нетрпение чекам да заиграм пред домашната публика оваа есен. Играњето во Базел за неме преставува еден од најдобрите моменти во текот на сезоната“, рекол Федерер.


Спонзорирани линкови

Маркетинг