Пиете отстоена вода од претходната ноќ? Еве зошто никако не смеете тоа да го правите

Точка

21/02/2017

15:07

3.344

Големина на фонт

а а а

Ако водата во текот на ноќта ја оставите во чаша или во шише, па утредента наутро ја испиете, страшно грешите.

Во неа, поради изложеност на воздух, се таложи јаглерод диоксид, и таа го менува својот хемиски состав.

Ова ја намалува pH вредноста на водата, па таа го менува и вкусот. Покрај тоа, се акумулираат бактерии и прашина па водата станува загадена.


Можни последици се дијареа, грчеви и други стомачни проблеми, затоа едноставно фрлете ја отстоената вода и наполнете си свежа.

Уште една важна работа - водата никогаш не ја пијте од пластични шишиња подолго од еден ден бидејќи ве чека истиот проблем. Најдобро е да употребувате стаклено шише и да го миете често поради микроби и бактерии.


Спонозорирани линкови

Маркетинг