АТП: Мари лидер, Федерер се врати во Топ 10

Макфакс

30/01/2017

09:55

770

Големина на фонт

а а а

Енди Мари ја зголеми предноста на челната позиција на АТП листата во однос на Новак Ѓоковиќ по завршениот Аустралијан Опен, иако двајцата испаднаа во раната фаза на турнирот. Роџер Федерер кој победи во Мелбурн се врати во Топ 10 на АТП листата.

Енди Мари започна уште една недела на челната позиција на АТП листата, тој во однос на вторпласираниот Новак Ѓоковиќ има 1.175 бодови повеќе.

По Аустралијан Опен се случија уште некои промени меѓу најдобрите десет во светот. Стан Вавринка се врати на третото место, Милош Раониќ е сега чеврти, а Рафаел Надал напредуваше од деветтата на шестата позиција.

АТП, Топ 10:

1. Енди Мари (Велика Британија) 11.540
2. Новак Ѓоковиќ (Србија) 9.825
3. Стан вавринка (Швајцарија) 5.695
4. Милош Раониќ (Канада) 4.930
5.Кеи Нишикори (Јапонија0) 4.830
6. Рафаел Надал (Шпанија) 4.385
7. Марин Чилиќ (Хрватска) 3.560
8. Доминик Тим (Австрија) 3.505
9. Гаел Монфилс (Франција) 3.445
10. Роџер Федерер (Швајцарија) 3.260.


Спонзорирани линкови

Маркетинг