АО: Матек-Сендс и Шафаржова победија во дубл

Макфакс

27/01/2017

12:05

536

Големина на фонт

а а а

Американката Бетани Матек-Сендс и Чехињата Луси Шафаржова ја освоија титулата во двојки на Отовореното тениско првенство на Австралија.

Американско-чешката комбинација во финалето славеше против чешката тенисерка Андреа Хлавацкова и Кинеската Шуај Пенг со 6:7, 6:3, 6:3.

Матек-Сендс и Шафаржова ја освоија четвртата заедничка грен слем титула, откако во 2015 победија на Аустралијан Опен и Ролан Гарос, а минатата година го освоија УС Опен.

Комбинацијата Хлавацкова-Пенг до финалето на загуби ниту еден сет, но во во финалето не успеа да стигне до првата заедничка титула.


Спонзорирани линкови

Маркетинг