"Само Божја рака може да нацрта таква глетка": Најмногу снег во последниве 10 години на Света Гора, Хиландар остава без здив

Точка

12/01/2017

12:20

7.574

Големина на фонт

а а а

Според зборовите на хиландарските монаси, ова е најголема количина на снег кој во последните 10 години ја прекрил Света Гора.

Ледениот бран кој ја опфатил цела Европа, пристигнал и на Света Гора, а ова е најголема количина на снег кој паднала кај Хиландар во последните 10 години.Корисниците на Фејсбук и Инстаграм кои имале можност да го видат Хиландар под снег, ги споделувале фотографиите на интернет, а сцените се фантастични.Според зборовите на хиландарските монаси, ова е најголема количина на снег кој во последните 10 години ја прекрил Света Гора, пренесува Telegraf.rs.Во Хиландар е зачувана богата колекција од оригинални стари ракописи, икони и фрески.

#hilandar #snow #agion_oros #agionoros #greece

A video posted by Nikola Gavrilović (@mreyefromthesky) on
Спонзорирани линкови

Маркетинг