Пред руската граница: Американски тенкови и оклопни возила пристигнуваат во Полска

Точка

12/01/2017

10:46

2.873

Големина на фонт

а а а

Американските тенкови и оклопни возила со повеќе од 3.000 војници, утрово почнале да пристигнуваат во Полска, а тие претставуваат дел од одговорот на американскиот претседател Барак Обама на загриженоста на НАТО сојузот поради Русија, јавува "BBC".

Станува збор за најголемото воено ангажирање во Европа во последните неколку децении.
Ова се случува пред инаугурацијата на Доналд Трамп за нов претседател на САД. Трамп најавил дека сака да ги подобри односите со Москва.Како што наведува BBC, повеќе од 80 тенкови и стотина оклопни возила веќе пристигнале во Германија, и сега се преместуваат кон источна Европа по друмски патишта и железница.Американската оклопна единица ќе изведува воени вежби на Балтикот со ротирање на силите на секои девет месеци.


Спонозорирани линкови

Маркетинг