Судијата одлучил: Американскиот четник не е луд, и ќе одговара за убиството на двајца полицајци

Точка

12/01/2017

10:00

5.785

Големина на фонт

а а а

Судењето на Ерик Фрејн, познато како "американски четник", започнало во Пенсилванија, а судијата одлучил да забрани било каков обид за одбрана со ментална слабост или нестабилност.

Овој Американец и обучен снајперист, кој се претставувал како Вучко и се фотографирал со српски знамиња, бил опседнат со српската војска и единицата "Волци од Дрина".
Тој на 12. септември 2014. година од засега го убил полицаецот Брајон Диксон и го ранил неговиот колега Алекс Даглас, а потоа 48 дена бегал од полицијата.
Иако бил уапсен пред повеќе од две години, судењето само што започнало, а судијата Грегори Челак првиот ден забранил да се изнесуваат било какви докази за тоа дека Фрејн бил ментално нестабилен кога го извршил злосторството.


Американецот тврдел дека зборува српски и руски, пушел "Дрина" и го посетувал Белград, каде се фотографирал пред Храмот Свети Сава. Како што тврдел, омилена песна му е "Одакле си, селе", а тврдел дека со српски платеници војувал во Африка, иако тие тврдења не се потврдени.Спонзорирани линкови

Маркетинг