Харадинај останува во притвор

Макфакс

05/01/2017

20:14

2.296

Големина на фонт

а а а

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај се појави во четврток пред судот во францускиот град Колмар, кој одлучи дека мора да остане во притвор додека не биде донесена одлука за барањето за екстрадиција, врз основа на обвиненијата од Србија дека е одговорен за воени злосторства.

Судот треба да одлучи дали ќе има екстрадиција или не.

Харадинај беше уапсен во среда на францускиот аеродром на границата меѓу Швајцарија и Германија.


Спонзорирани линкови

Маркетинг