Џиновски робот наскоро ќе ја чуваа границата на Јужна Кореја

Макфакс

04/01/2017

09:11

3.179

Големина на фонт

а а а

Џиновски робот што оди како човек ги направи првите чекори кон доминација во светот, пренесува Fox News.

Виталиј Булгаров, дизајнер на роботи од типот „Метод-2“, кој најчесто соработува со автори на холивудски филмови, како што се „Трансформери“, „Робокап“, „Терминатор“, „Аватар“, неодамна направи робот чудовиште тежок 1.5 тон. Овој робот-терминатор е резултат на неговата соработка со јужнокорејската компанија за роботика Hankook Mirae Technology.

Дури 30 инжинери учествувале во реализација на проектот, за кој се вели дека е првиот робот на две нозе кој ќе им помага на луѓето во опасни зони.

Јанг Џин Хо, директор на компанијата, изјави дека проектот „Метод-2“ датира од 2014 година и дека во него се вложени околу 190.000 евра, но заинтересираните ќе мора да причекаат уште малку за истиот да биде пуштен во продажба.Роботот, кој ќе чини 7,9 милиони долари, засега е поврзан на струен кабел и прицврстен за челична конструкција, пишува германскиот „Fokus“.

Ако се оди според планот, во продажба ќе биде пуштен на крајот на 2017 година, а веќе има заинтересирани купувачи од областа на градежништво, индустриско производство и шоу-бизнисот.

Спроред неофицијални извори, овој џин најверојатно ќе ја штити границата на Јужна Кореја кон Северна Кореја.


Спонозорирани линкови

Маркетинг