Научниците шокирани: Мистериозен звук од утробата на Земјата го шокираше светот

Точка

28/12/2016

15:36

13.232

Големина на фонт

а а а

Звукот снимен во Маријанскиот ров, најдлабокиот дел од светскиот океан и најдлабоко место на Земјината кора, кое се наоѓа на западот на Северниот Тихи океан

Маријанскиот ров формира граница меѓу две литосферни плочи, каде Тихоокеанската плоча е подвлечена под Филипинската плоча.

Овој чуден звук прв пат го забележал тим од научници предводен од биологот Шерон Ниукирк од Државниот универзитет Орегон. Го објавиле во истражувањето во Журналот на акустичното здружение на Америка.

Научниците сепак не се сигурни за каков звук станува збор поради целата лепеза фреквенции од 38 до 8.000 херци.
Спонозорирани линкови

Маркетинг