Одбери категорија:

Вера Калин: Го запознав народот кој не ја трга насмевката од лицето

Шестмесечниот престој во Сеул, Јужна Кореја, каде успеала да посети повеќе дестинации и низ Кореја и низ околните земји: Јапонија, Кина, Хонг Конг го извојува како незаборавен за Чекинг, Вера Калин, прогласена за најчитана македонска авторка во нашата земја пред две години.

Прочитај повеќе

Виктор Петров - Викса: Пливав со брат му на Немо

„Бев двапати во земјата на фараоните, во 2007 и 2009 година во Хургада, секако за нуркање и одмор, туристичкиот центар во Египет на 800км јужно од Каиро и пирамидите. Тооопло, најтопло море, корален гребен кој е прочуен во светот и жителите на коралите во разни тропски бои - раскажува Виктор Петров-Викса, вам добро познат вокал, ТВ и радио-водител, а по најново водител на „Чекај зелено“ на ТВ 21.

Прочитај повеќе

Вера Мештеровиќ: Слонови чекаа на семафор

„Во Индија протестираа дека требаше да се појавиме во костими за капење“, раскажува некогашната Мис на Макеоднија и една од најубавите жени во нашата земја, Вера Мештеровиќ за Чекинг, Точка.

Прочитај повеќе

Милош Димковски: Не сум се чувствувал побезбедно

Милош Димковски можеби и не ви значи многу. Но, ако го претставам со неговото уметничко, Евгениј Хоуп, тогаш во него ќе го препознаете вашиот омилен автор на книги кои произлегуваат од неговите патувања и авантури. Иако имал отпор, сепак Москва, ја издвојува како незаборавна дестинација и низ свежи импресии, ни одговори токму од таму.

Прочитај повеќе

Коста Петров: Земјата која ми ги оствари соништата

Најчесто дел од читателите на Чекинг (Точка) ни пишуваат дека со кафе ги читаат интервјуата, верувајте така „кеифски“ и ни ги одговараат најчесто нашите „гости“. Овој пат, одлучивме да ви приредиме пријатно изненадување.

Прочитај повеќе

Наташа Јаковлевиќ: Земјата која е чекор пред светот

Јапонија е безвременска, место каде што античките традиции се споени со современиот живот како да е најприродната работа во светот. Земја на преку 6 800 острови, на долговечноста, каде готвењето и серивирањето е уметност, земја на врвни технолошки достигнувања...Кјото со сите негови бои, Јокохама со својата ботаничка градина, но и за правилата во Онсен дознавате од д-р Наташа Јаковлевиќ. Подгответе се за незаборавно патување, во една друга димензија.

Прочитај повеќе

Интервју со македонски графитџии: "Цртањето на графит бара многу работа и труд"

Графитите како уметничка форма датираат уште од времето на Античка Грција и Римската Империја. Иако во денешно време во Македонија графитите сеуште се еден вид на вандализам, во некои држави или градови тие се дозволени и претставуваат вистинска уметност дури и кога се нацртани на јавни површини.

Прочитај повеќе

Никола Ефтимов: Ко Чанг е авантура која ме регенерираше

Од милување со умните животни - слоновите, до пловење со тропски риби, на острово кој нуди „невина “ убавина, Ко Чанг.

Прочитај повеќе

Владимир Четкар: "Бајка" помеѓу два вулкани

„Долгите возења со велосипед по патот со калдрма кој ги поврзуваше градчињата и селцата на островот, планинарењета по вулканите Концепцион и Мадера. Пливањето по малите кристални езерца во внатрешноста на островот.

Прочитај повеќе

Лоба ве носи на една од најромантичните дестинации во светот

Мал, тркалезен архипелаг на вулкански острови сместен во јужниот дел на Егејското море околу 200 км југоисточно од копното на Грција. Исто така е познато под името Тера.

Прочитај повеќе

Гордана Деан Поп Христова за Еквадор: Земја во која нема големи амбиции, но има забава

Сакате да прошетаме низ плажите на Пацификот, Андите со планински реки, водопади, вулкани, Амазонската прашума и островот Галапагос? Сакате да го запознаеме Еквадор одблиску? Воопшто да не се грижите каде не нема, па и во Еквадор имаме „наш човек“.

Прочитај повеќе

Војо Иванов: Искуството од Савана ќе ми помогне да се справам со Дуња и Даела

Слоновите кои ги очекуваме да пристигнат во зоолошката градина во Скопје Дуња и Даела се азиски и африкански шумски слон (помалечки) ама поголем проблем е што се поранешни циркуски слонови, па немале баш убав живот.

Прочитај повеќе

Ненад Секирарски: "Историјата на Бали се раскажува преку танц"

„Ако одите на Бали заборавете се што знаете - тука важат други правила“ раскажува модниот дизајнер, Ненад Секирарски за Бали. Тој живее и работи токму таму, па и покрај многуте обврските одвои време да ги сподели свои искуства и впечатоци со вас, читателите на Чекинг, Точка, бидејќи ретки се они кои се чекирале на Бали (имале можност да го запознаат островот).

Прочитај повеќе

Стефан (Некст Тајм): Во Барселона ми се исполни еден детски сон

Ако играте фудбал од дете и го сакате овој спорт, нема многу двоумење каде ќе се упатите прво доколку ја посетите Барселона. Па, не е мал бројот на оние кои и специјално одат во овој шпански град само за да проследат фудбалски натпревар на тимот на Барса.

Прочитај повеќе

Игор Митровиќ: Дојдете на островот со мирис на цимет да пливаме со делфини

Што значи да си турист во Занзибар? За децата во Занзибар бонбоните се како дијаманти. Просечната плата е 100 до 200 долари, но пак ќе ве дочекаат со насмевка на островот со мирис на цимет, ванила и какао. А кога ќе имате можност и да пливате со делфини, нема да сакате да се вратите назад.

Прочитај повеќе