Одбери категорија:

Лука Кортина: Кога кажувам дека вера, љубов, надеж нема, тоа го кажувам свесно знаејќи дека овие три зборови, како зборови и како поими, се најексплоатирани

„Вера, љубов, надеж“ е театарска приказна за светот во кој парите не стигаат, работните места се во исчезнување и секое ситно прекршување на законите заради најосновно преживување најостро се казнува, една млада жена се обидува да го продаде своето тело на Анатомскиот институт. Токму за претставата разговараме со режисерот Лука Кортина.

Прочитај повеќе

Јан Акерман: Никогаш доста од настапи

Јан Акерман (70) е еден од најпознатите холандски и светски блуз музичари и гитаристи. Како соло артист соработувал со други големи светски музичари меѓу кои Би Би Кинг, Чарли Брд, Кози Пауел, Клаус Огерман и Ајс Ти, а голем дел од кариерата ја означи и како член на бендовите како „Брејнбокс“ и „Фокус“.

Прочитај повеќе

Јана Стојановска: Ја пронајдов љубовта, ама не откривам ништо за тоа

Кога луѓето со кои среќаваме ќе ја почувствуваат почитта кон нив и прифаќањето на нивниот свет, нивното дело и личност, тие се подготвени да се отворат уште повеќе. Да откријат нови димензии од себе, дотогаш непрозборувани јавно. Дотогаш неоткриени. Таква синергија се создаде и на средбата со младата актерка, со душа на пеперутка. Не случајно многу нешта ѝ се поврзани токму со еден од најубавите крилати инсекти, симбол на метаморфозата, на духовното растење, распеаноста, упорноста и убавината.

Прочитај повеќе

Илја Леонард Фајфер за Точка: Его мастурбација – тоа е современата уметност

Неговото пишување е како возење на тобоган. Во еден момент ве „топи“ со длабоките емотивни пасуси и искрени ликови, а во следниот шиканира со бизарноста и суровоста на ситуацијата. Затоа е и најпознатиот холандски и европски писател и поет, кој вешто го вплеткува читателот во неговиот реалистично-магисти свет, оставајќи го со подзината уста во текот на целото дело.

Прочитај повеќе

ТВ Бокс: Ако сакаш да имаш целосна уметничка слобода, тогаш најдобро е тоа да го направиш сам

Изминатата недела, македонската публика имаше можност да ја погледне новата македонска телевизиска серија – ТВ Бокс.

Прочитај повеќе

Јелена Богојевиќ и Александар Алексовски: Во "Фчерашни новости" има позитивна енергија и тимска работа

Новата ера на „Фчерашни новости“ донесе и нови ликови, но и нови презентери на пародичните вести.

Прочитај повеќе

Драгана Левенска: Не сакам маж кој ќе се обиде да ме промени, туку ќе ме прифати

Сензуалноста и субтилниот сексапил и шарм никогаш не ги наметнувала, дури и ги прикривала што ја правело во очите на другите уште помистериозна, интересна и привлечна. Во ова време на интелектуална површност и плиткост, актерката во Македонскиот народен театар, Драгана Левенска негува длабока свесност за животот и професијата.

Прочитај повеќе

Викторија Лоба: Со Ѓорѓи сме различни, ама складни

Неколку месечната пауза од музичката сцена, на една од најсексапилните македонски поп пејачки, Викторија Лоба (28), и тоа како ѝ била добредојдена. На јавноста таа ѝ се врати освежена и музички и енергетски, со видео спотот за песната „Дојди“ која во моментов е на врвот на македонските топ листи и полека го добива статусот на хит.

Прочитај повеќе

Марјан Ѓорѓиевски и Жарко Димитриоски: Ќе се потрудиме да бидеме доволно добри за и овој пат да бидеме прв избор на нашата публика

Повеќе од 200 епизоди и околу 250 гостувања ја испишуваат историјата на најгледаното ток-шоу во земјата. Жаре и тимот на „Еден на Еден“ се враќаат на „Телма“ во нов термин – секоја недела во 20:30 часот. Повеќе за новата сезона и новите членови на тимот, дознајте од интервјуто во продолжение.

Прочитај повеќе

Александар Пејчиновски од концертната агенција „3 Гонга“: Почнуваме со Дамир Пух и Ерик Геилс, а во преговори сме со Брус Вилис

Тој стои зад новоформираната концертна агенција и продукција „3 Гонга“, a со него колаборираат Васја Ивановски и Здравко Ситновски – Ситна. Тројца долгогодишни музикофили, подеднакво познати на скопската андерграунд и на меинстрим сцената. Како тројка се поделени со вкусовите, Пејчин по џезот, фанкот и соулот, Васја по блузот и Ситна по рокот, но едно ги спојува - добрата музика.

Прочитај повеќе

Жарко Лаушевиќ: Не сакам кога љубовта ме боли

Скопје ќе ја има честа да биде домаќин на еден од најголемите актери од поранешните југословенски простори Жарко Лаушевиќ чија интригантна животна приказна, во екот на неговата кариера, го оттргна од регионот.

Прочитај повеќе

Владимир Петровиќ: Приказната за “Фамилијата Марковски” е без влакна на јазикот и токму затоа со сигурност нема да ве остави рамнодушни

Тв серијата “Фамилијата Марковски” ни носи една скопска урбана приказна којашто со сигурност нема да ве остави рамнодушни. А освен социјалните, приказната ни ги пренесува и политичките турбуленции коишто владеат во нашето општество веќе повеќе години наназад. Во некој од ликовите веројатно ќе се препознае и голем дел од публиката која ќе ги лоцира проблемите на нашето општество. Овојпат поразговаравме со Владимир Петровиќ, за нас добро познат како Мали од “Наше Маало”, а кој во приказната за “Фамилијата Марковски” ќе ни го претстави ликот на 24-годишниот Виктор Марковски.

Прочитај повеќе

Драгана Костадиновска и Висар Вишка: „На терапија“ ќе биде нешто најдобро што македонската публика го видела досега

Талентираните македонски актери Драгана Костадиновска и Висар Вишка во серијата „На терапија“, чие емитување со нетрпение го очекуваме овој понеделник, 18-ти септември во 22:20 часот на „ТВ Сител“, се појавуваат во улоги на две личности кои чинат една заедница. Драгана ја толкува младата и успешна Зана, а Висар ликот на бизнисменот Гент. Заедно, Зана и Гент се пар чиј брак е во длабока криза поради низа меѓусебни провокации, обвинувања и нерешени проблеми од минатото.

Прочитај повеќе

Сашо Димоски: Од аспект на уметничка провокација, Ана Комнена е мојот женски Хамлет

За жал со Сашо не успеавме да се сретнеме во Скопје, голем дел од времето сега го поминува во Велес, но среќа, се имаме сретнато безброј пати претходно па оваа празнина од последното (не)гледање можеше лесно да биде пополнета.

Прочитај повеќе

Интервју со Јована Аврамовска од Фчерашни Новости: Очекувајте надградена и подобрена верзија!

После 3 месеци од крајот на првата сезона на Фчерашни Новости, овој викенд стартува и нова, втора сезона од ова популарно шоу. На оваа тема, за тоа што сè може да очекуваме, овојпат разговараме со Јована Аврамовска од тимот на Фчерашни.

Прочитај повеќе