АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
ТЕХНОЛОГИЈА
Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
ТЕХНОЛОГИЈА
Цукерберг ќе лови терористи со помош на вештачка интелигенција
ТЕХНОЛОГИЈА
Создадено за уживање: Отворено е првото IMAX VR кино во светот
МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
НАУКА НАЈНОВИ | НАЈЧИТАНИ

ПЛАНЕТА 9
Потребни сте ѝ на НАСА: Можете ли од фотелја да ја пронајдете Планетата 9?
НАСА финансира веб страна која овозможува јавна потрага по нови неоткриени светови на работ на нашиот соларен систем и во соседниот меѓуѕвезден простор.
 

ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.

НАУКА
Откриено мислењето на Винстон Черчил на тема "вонземјани" од загубен есеј
Новооткриен есеј напишан од Винстон Черчил открива дека тој верувал во можноста за живот на други планети.

ИСТРАЖУВАЊЕ
Револуционерен пробив: Лекарите ќе ги спасуваат своите пациенти со замрзнување
Со замрзнување на телото може да се спаси ⅕ од луѓето кои смртно настрадуваат.

НАУКА
Кинеската вселенска програма: Лансирањето на првото карго-вселенско летало се планира за aприл
Како дел од својата амбициозна вселенска програма, која вклучува и слетување на сонда на темната страна на Месечината како и мисија за враќање на примерок од Месечината, како и постојан екипаж во орбиталната вселенска станица, Кина планира да го лансира своето прво карго летало кон средината на април, објавија државните медиуми во понеделникот.

АСТЕРОИД
На Земјата ѝ се заканува астероид од 400 метри: Ѕвер од вселената е во состојба да го уништи човештвото
Астероид со големина на три Биг Бена, кој неодамна ја промашил планетата Земја, и натаму претставува опасност за човештвото.

НАУКА
Откритие на векот: Истражувачи започнаа да "копаат подлабоко" во потрага по тајната комора на кралот Тутанкамон
Со нова сонда која користи радар од најновата генерација од достигнувањето на технологијата еднаш за секогаш ќе се обидат да откријат дали лежи уште некој грб во познатата гробница на кралот Тутанкамон.

НАУКА
Пукнатините на Антарктикот се зголемуваат со запрепастувачка брзина
Процепот на Антарктикот во последните два месеци се зголеми за 27 километри.

НАУКА
Телескопот Хабл овековечи умирање на ѕвезда
Научниците со помош на вселенскиот телескоп „Hubble“ имаа можност да го фотографираат процесот на умирање на ѕвезда и нејзино претворање во планетарна маглина, а е објавена на сајтот на американската агенција за вселенски истражувања NASA.

НАУКА
Млечниот пат низ универзумот го турка – мистериозна сила?
Невидлива и мистериозна сила ја турка нашата галаксија Млечен пат низ вселената, тврдат новите истражувања. И иако ова можеби и не делува како пријателски гест, таканаречениот “Dipole Repeller” всушност ѝ помага на нашата галаксија на патувањето низ вселената.

НАУКА
Откритие од дното на морето: Запознајте го најстариот предок на човекот
Научниците во централна Кина пронашле фосилизирани траги од 540 милиони старо суштество и тоа "во многу добра состојба" и со право мислат дека станува збор за најстариот предок на човекот.

НАУКА
Додека Македонија се гуши во смог: Сите електрични возови во Холандија возат со енергија од ветрот
Холандската национална железничка компанија „НС“ објави дека сите електрични возови се движат со енергијата од ветрот.
ТЕХНОЛОГИЈА НАЈНОВИ | НАЈЧИТАНИ

ТЕХНОЛОГИЈА
Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
Со доаѓањето на паметните телефони, таблетите и останатите модерни геџети, денешните деца малку знаат за старите геџети кои што беа ултра популарни во едно не така далечно минато.
 

ТЕХНОЛОГИЈА
Цукерберг ќе лови терористи со помош на вештачка интелигенција
Како што објави првиот човек на најголемата социјална мрежа на светот, Фејсбук во иднина ќе ги открива терористите со помош на вештачка интелигенција.

ТЕХНОЛОГИЈА
Создадено за уживање: Отворено е првото IMAX VR кино во светот
Првиот чекор е направен во Лос Анџелес, меѓутоа IMAX не планира да сопре тука и има во план да отвори многу повеќе кино сали со виртуелна реалност ширум светот.

ТЕХНОЛОГИЈА
Откриен е најголемиот новитет на новиот Ајфон
Наместо Home копчето, новиот Ајфон на долниот дел од екранот ќе има простор за виртуелни копчиња кои што веројатно ќе се менуваат според потребите на апликацијата.

ТЕХНОЛОГИЈА
iPhone 8 се очекува да има 3D скенер за фацијално препознавање наместо скенер на допир
Низ цел свет исчекуваниот 5,8 инчен iPhone со OLED екран од раб до раб на предната страна ќе има 3D ласерски скенер за препознавање на цртите на лицето, потврдувајќи ги претходните гласини, изјави аналитичарот Род Хол.

ТЕХНОЛОГИЈА
Уапсен потпретседателот на Самсунг
Потпретседателот на компанијата Самсунг електроникс, Ли Џае Јонг е уапсен во рамките на истрагата за корупција, поради која и беше изгласан импичмент на претседателката на Јужна Кореа, Парк Геун Хје.

ЧОВЕК-КИБОРГ
Решение за големата закана? "Човекот мора да стане киборг"
Американскиот милијардер и сопственик на "Tesla" и "SpaceX", Елон Муск, има решение како да се победи доминацијата на вештачката интелигенција во иднината.

ТЕХНОЛОГИЈА
Батериите на иднината ќе бидат базирани на вода
Станува збор за технологија која што повеќекратно ги надминува моменталните способности на литиум-јонските батерии кои што се најраспространети во светот.

ТЕХНОЛОГИЈА
Се враќа Nokia 3310: Легендата ќе добие своја модерна верзија
17 години откако беше претставена Nokia 3310, компанијата HMD Global би требала да го врати на сцена овој мегапопуларен телефон на саемот во Барселона. Покрај него, ни пристигнуваат и моќни и паметни Нокии.

ТЕХНОЛОГИЈА
Кога точно ќе пристигне, што ќе донесе и колку ќе чини новиот Galaxy S8?
Гласините околу најновата генерација на најмоќниот паметен телефон на Самсунг се повеќе се интензивираат во пресрет на претставувањето на телефонот.

ТЕХНОЛОГИЈА
Гејминг во виртуелна реалност: Од Valve порачаа дека развиваат три „сериозни“ игри
Претседателот на Valve вели дека дошло време да се искористат можностите за развој на едно ново и прилично интересно искуство за гејмерите.

ТЕХНОЛОГИЈА
Гугл ќе им овозможи на корисниците на "Мапс" да се социјализираат
Гугл се подготвува да ја направи мапс (maps) повеќе од апликација која само ви помага да стигнете до посакуваната локација. Мапс ќе стане социјална мрежа.
 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.
ТЕХНОЛОГИЈА
Откриен е најголемиот новитет на новиот Ајфон
МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
ЧОВЕК-КИБОРГ
Решение за големата закана? "Човекот мора да стане киборг"
ТЕХНОЛОГИЈА
Создадено за уживање: Отворено е првото IMAX VR кино во светот

ВИДЕО ВЕСТИ

Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
Со доаѓањето на паметните телефони, таблетите и останатите модерни геџети, денешните деца малку знаат за старите геџети кои што беа ултра популарни во едно не така далечно минато.
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога точно ќе пристигне, што ќе донесе и колку ќе чини новиот Galaxy S8?
НАУКА
Кинеската вселенска програма: Лансирањето на првото карго-вселенско летало се планира за aприл

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум